Péče o Hoya linearis doma
Tato rostlina nevyžaduje velkou pozornost a vytváření zvláštních podmínek.
Výsadba, Zakořeněné řízky se vysazují do malých květináčů (obvykle o průměru 9 cm),
Půda Hoya potřebuje prodyšnou půdu s dobrou drenáží. Při použití univerzální zeminy je nejlepší do ní přimíchat perlit s rašelinou nebo pískem. Pro ruční přípravu je nutné vzít 1 díl písku, 2 díly hlinité zeminy a humusu a 3 díly listnaté zeminy.
Přesazování ,Dospělá rostlina se přesadí, když kořeny zcela zaplní stávající květináč. Nejlepší je to udělat v dubnu, jednou za 2-3 roky. K hojnému kvetení však dochází právě ve stísněných květináčích
Zálivka, Má ráda hojnou zálivku a vlhkost, zejména v období aktivního růstu. Špatně snáší úplné vysušení zemitého kómatu - během kvetení to může vést k úplnému vypadnutí pupenů. V létě by měla být zálivka alespoň 1krát týdně, v zimě může být omezena na 1krát za 2 týdny. Zároveň by neměla být povolena stagnace vody - to povede k hnilobě kořenového systému a smrti rostliny. Vlhkost vzduchu, Hoya miluje vlhkost, proto se musí jednou za 2 týdny postříkat teplou vodou. Pokud květina narostla do pevné velikosti, můžete ji jemně umýt ve sprše.
Osvětlení, Rostlina miluje jasné světlo, které přispívá ke kvalitě kvetení, nicméně bez problémů poroste i v polostínu. Nejlepší je umístit hrnec na jihozápad nebo jihovýchod, v létě je navíc chraňte před přímým sluncem. Nejlepší denní doba pro hoya je 14-16 hodin - v zimě byste se měli postarat o dodatečné osvětlení. Tepelný režim Optimální teplota v létě je +24 stupňů. Jako rostlina tropů nemá ráda nízké teploty - to negativně ovlivňuje kořenový systém. Místnost je vhodné pravidelně větrat, přičemž květina by neměla být v průvanu.
Hnojivo a zálivka, Během období květu musí být rostlina krmena minerálním hnojivem jednou za 2-3 týdny. Nemůžete se nechat unést a provádět postup příliš často.
Množení, Možné řízky a semena. Při množení řízkováním je nejlepší použít loňský výhon, na kterém by mělo být několik uzlů a listů. Optimální délka je 10-15 centimetrů. Pro zakořenění lze řízek umístit do plastové sklenice s vodou a počkat, až se objeví kořeny. Semena odebraná k výsadbě musí být čerstvá. Výhonek po výsevu se objeví dostatečně rychle a během tohoto období vyžaduje zvýšenou péči. Je nutné zajistit dobré osvětlení, stabilní teplotu, zabránit přetečení nebo přesušení.
Kvetení, Při minimální péči a dodržování požadavků na zálivku a teplotu kvete hodně a ochotně, od července do října. Květiny mají velmi příjemnou vanilkovou vůni.
Rychlost růstu, Závisí na mnoha faktorech – pokojová teplota, intenzita světla, vrchní oblékání. V průměru se může pohybovat od 15 do 45 centimetrů za rok.
Choroby a škůdci Způsoby léčby a kontroly, Všechny problémy jsou obvykle spojeny s porušením podmínek pěstování Žloutnutí listů je známkou prudké změny teploty, zalévání studenou vodou, silného zamokření se stagnací vody u kořenů. Je nutné zajistit stabilní teplotu vzduchu, optimalizovat četnost zavlažování; Padání listů – nadměrné zalévání. Často se to děje v zimě, kdy pokračuje časté hojné zavlažování; Na listech se objevil bílý povlak - známka poškození houbovými chorobami. Doporučuje se zajistit pro rostlinu sprchu, postříkat ji a zabránit okyselení půdy, Bílý povlak lze omýt měkkou houbou a ošetřit fungicidy; Hnědé skvrny na listech - poškození rostliny škůdci, šupinkami nebo třásněnkami. Ošetření se provádí pouze s použitím insekticidů.
Kvetoucí hoya linearis vydává příjemnou vanilkovou vůni a slouží jako nádherná dekorace do bytu.