Geogenanthus ciliatus pochází z Horní Amazonie a byl zdokumentován od středních východních svahů And v Ekvádoru přes nížiny severního Peru. Obvykle se vyskytuje na dně primárních deštných pralesů.
Geogenanthus je trvalka, stálezelená, považovaná za blízkého příbuzného Tradescantia běžného mezi amatérskými zahradníky. Pěstuje se kvůli velkým a velmi krásným listům, které jsou velké asi 10 cm a mají téměř kulatý tvar (u některých druhů protáhlý). Špičky listů jsou mírně špičaté, listové desky nejsou hladké: vypadají jako zvlněné nebo dokonce složené. Vlny směřují od řapíku k horní části listu. Listy jsou seskupeny do několika kusů, které se nacházejí na krátkých řapících, které jsou připojeny ke stonkům, které mají načervenalý odstín a jsou pokryty malými nahnědlými chloupky. Délka stonků může dosáhnout půl metru nebo více, nedochází k větvení. Oddenek je dobře vyvinutý, krátký. U různých typů geogenanthus se barva listů výrazně liší: může být buď jasně zelená, nebo tmavě fialová, jednotná i pestrá. Nejpůsobivější vypadají shora, takže geogenanthus se často používá k ozdobení spodních vrstev sbírek různých pokojových rostlin. Jeho květy nemají žádnou dekorativní hodnotu: jsou malé, narůžovělé nebo namodralé barvy, objevují se v první polovině léta a nezůstávají na rostlině dlouho. Každá květina je otevřena ne déle než jeden den. Aroma chybí. Stopky se tvoří na samém dně rostliny, někdy se zdá, že se objevují přímo ze země.
Při péči o geogenanthus byste se měli pokusit vytvořit pro něj následující podmínky:
Teplota by neměla moc kolísat a být alespoň 18°C, nejlépe 20 ... 23°C, v zimě o něco méně. Květináče s rostlinami by proto neměly být umístěny ani u okna, ani u radiátoru. Geogenanthus ciliatus se přizpůsobuje špatným světelným podmínkám. Ideální podmínky vyžadují vysoké osvětlení, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření Parapet by měl být na východ nebo na západ. Délku denního světla v období podzim-zima prodlužuje podsvícení zářivkami nebo diodami. Vlhkost by měla být udržována na vysoké úrovni (asi 70%), ale časté postřikování listů je nežádoucí: hromadění vody v různých záhybech a paždích listů je plné výskytu houbových chorob. Zvlhčovač je lepší pořídit speciálně na zimní období, kdy radiátory vzduch hodně vysušují. Průvan není žádoucí. Půdní vlhkost. Půda by měla být vždy mírně vlhká; pro zavlažování použijte měkkou usazenou vodu pokojové teploty, nejlépe dešťovou. Mírně omezit zálivku můžete pouze v zimě. Hnojení se provádí od dubna do října: ačkoli geogenanthus nemá období vegetačního klidu, v zimě se obvykle obejde bez hnojiva. Vhodná jsou jakákoli komplexní minerální hnojiva nebo směsi pro dekorativní listové rostliny, které se aplikují v rozpuštěné formě dvakrát měsíčně.