Počet položek: 0 0,- CZK

Znáte těchto pár základních pravidel pro přesazování pokojovek?

Je to velmi důležitý postup, který zásadně určuje, jak se vám bude rostlina doma rozvíjet.

Pěstování v květináčích je pro rostlinu významné omezení z hlediska množství substrátu a přísunu živin. Přesazování rostlin je proto nezbytné pro jejich zdraví, výživu, hydrataci a růst. První přesazení do substrátu se obvykle provádí ihned po zakoupení.

Mohlo by se totiž zdát, že po přinesení nové rostliny domů, nám stačí jí zalít a začít obdivovat její listy, květy a celkově úchvatný vzhled. Ale než k tomu dojde, měla by být rostlina umístěna do karantény a přesazena.

Všechny nové rostliny, které si přinesete domů, by měly jít alespoň na několik dní do karantény a během této doby je nutné pozorovat případný výskyt nežádoucích škůdců nebo houbových chorob.

Teprve po aklimatizaci můžeme rostlinu přesadit do vhodného substrátu a květináče správné velikosti.

Na správné velikosti skutečně záleží!

Jednou z častých chyb, je výběr příliš velkého květináče. Rostlina totiž bude vkládat energii především do rozvíjení kořenového systému podzemí a povrchový růst je tím tak znatelně ochuzený.

Novou rostlinu nejčastěji přinášíme domů v plastovém květináči, ve kterém opustila skleník. V takovém květináči není ale žádná drenážní vrstva, která by chránila před zaplavením kořenů.

Jakmile rostlinu přesazujeme do nového substrátu, je důležité pamatovat na drenážní vrstvu. Ta by měla tvořit zhruba 20% objemu květináče a možné jí vytvořit například ze štěrku, kerazmitu nebo rozdrcené terakoty.

Nakonec ještě pár důvodů, proč není tržní substrát vhodný pro domácí pěstování rostlin. Většina kupovaných rostlin je umístěna do rašelinového substrátu, který není vhodný pro cílové pěstování.

Přestože je rašelina cennou složkou substrátů, je vhodná pouze pro produkci a krátkodobé pěstování. Vyznačuje se vysokou absorpcí vody, což nám zase vytváří riziko přetečení rostliny a zablokování přístupu vzduchu ke kořenům. Rašelina se snadněji přepravuje, je sterilní a učinná. Proto je ideální pro krátkodobé produkce. Řízky lépe zakoření a dobře v ní rostou.

Pokud jste ztraceni v kupě nových informací nebo potřebujete individuální radu k rozhodnutí, rádi vám poradíme.

Znáte těchto pár základních pravidel pro přesazování pokojovek?  - 1968081 -
Znáte těchto pár základních pravidel pro přesazování pokojovek?  - 1968097 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací